GTIN: 51115036804
Category: Electrical
3M 2090-18NC ScotchBlue Original Painter’s Tape, Multi-Surface, 0.70 in x 60 yd
$6.527
Available on backorder
ScotchBlue Original Painter’s Tape 2090-18NC, 0.70 in x 60 yd (18mm x 54.8m)
- Use-On Surfaces: Designed For Use On Multiple Surfaces Such As Smooth Or Lightly Textured Walls, Trim, Baseboards, Tile, And Glass
- Days Clean Removal: 14-Day Interior And Exterior Clean Removal Leaves Behind No Damage Or Sticky Residue
- Adhesive Level: Medium
- Performance: UV And Sunlight Resistant
- Size: 0.70 in. x 60 yd.
ScotchBlue Original Painter’s Tape is the tape that DIY painter’s and pros have loved for more than 30 years. Whether you’re protecting your wood trim, painted walls, tile floor, or glass windows, this versatile multi-surface tape can stay on surfaces for up to 14 days and then removes easily without leaving any sticky residue behind. Help protect your surfaces while bringing your creative vision to life with the help of ScotchBlue Original Painter’s Tape.
| Available Options | Original – 0.70 in x 60 yd – 2090-18NC |
|---|
Brand
3M
3M™ is a global leader in personal protective equipment (PPE), industrial safety products, and workplace innovation solutions. With over a century of expertise and a portfolio of more than 60,000 products, 3M serves critical sectors across construction, manufacturing, healthcare, automotive, and electrical industries.
Renowned for quality and performance, 3M develops certified safety gear, industrial adhesives and tapes, respirators, ear protection, protective eyewear, and abrasives—designed to meet the highest safety standards and increase on-the-job efficiency.
As an official Canadian distributor, we are proud to offer genuine 3M™ products backed by expert support, competitive pricing, and fast nationwide delivery.
RELATED PRODUCTS
Arlington 8412 Connector for Larger MC Cable
SKU:
ARL8412
$15.983
Arlington 8415 MC Cable Connector Fitting – 2″
SKU:
ARL8415
$28.218
Arlington 932 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 1″
SKU:
ARL932
$46.317
| Weight: | 1.140 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 6.530″ |
| Width: | 3.280″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid and Set-Screw EMT |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 1″ |
| Volume: | 11.50 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 1″ – 932 |
Arlington LPCG50 Low-Profile Non-Metallic Connector
SKU:
ARLLPCG50
$6.588
| Weight: | 0.038 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 0.978″ |
| Width: | 0.978″ |
| Color: | Gray |
| Additional Color Options: | Black – LPCG50BL, White – LPCG50W |
| Material(s): | Nylon (Body) Santoprene® (Grommet) Polyethylene (Sealing Ring) Zinc (Locknut) |
| Cord Range: | 0.200″ – 0.485″ |
| Liquid Tight: | Yes |
| Oil Tight: | Yes |
| Trade Size: | 1/2″ |
| Available Size | 1/2″ – LPCG50 |
