3M 2080-24EC Scotch Delicate Surface Painter’s Tape, 0.94 in x 60 yd
$8.840
Available on backorder
Scotch Delicate Surface Painter’s Tape is great for surfaces that require a little extra care such as wood floors, wallpaper, cabinets, painted drywall, and freshly painted walls (painted at least 24 hours ago). This delicate surface tape with gentle adhesive can stay on interior surfaces for up to 60 days and then removes easily without leaving any sticky residue behind. This tape features Edge-Lock Technology that seals out paint to deliver sharp paint lines and Clean removal for your more sensitive projects, including accent walls, decorative stripes, and patterns. Whether you’re protecting your hardwood floors from paint splatter or going all out with a decorative mural, rely on Scotch Delicate Surface Painter’s Tape for a professional look that’s easy on your surfaces.
Features
- Use-on surfaces: designed for use on delicate surfaces such as painted drywall, freshly painted walls (painted at least 24 hours ago), wood floors, wallpaper, veneers, and cabinets
- Days clean removal: 60-day interior Clean removal leaves behind no damage or sticky residue. Not intended for exterior use.
- Recommended for: Accent walls, decorative stripes, or patterns
- Paint lines: Edge-Lock Technology seals out paint to deliver sharp paint lines
- ADHESIVE LEVEL: Gentle
- Performance: UV and sunlight resistant
- Size: 0.94 in. x 60 yd.
- Pack out: 1 roll/pack
- Sustainability: Made from 50% renewable resources; Solvent-free Adhesive; Tape made in a zero-landfill site certified for energy management (ISO 500001 certified); Core made with 70% post-consumer waste
| Available Options | Delicate – 0.94 in x 60 yd – 2080-24EC |
|---|
Brand
3M
RELATED PRODUCTS
Arlington 8414 MC Cable Connector Fitting – 1-1/2″
Arlington 8415 MC Cable Connector Fitting – 2″
Arlington 8417 MC Cable Connector Fitting – 3″
Arlington 939 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 4″
| Weight: | 11.850 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 16.840″ |
| Width: | 7.330″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 4″ |
| Volume: | 334.00 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 4″ – 939 |
Arlington LPCG50 Low-Profile Non-Metallic Connector
| Weight: | 0.038 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 0.978″ |
| Width: | 0.978″ |
| Color: | Gray |
| Additional Color Options: | Black – LPCG50BL, White – LPCG50W |
| Material(s): | Nylon (Body) Santoprene® (Grommet) Polyethylene (Sealing Ring) Zinc (Locknut) |
| Cord Range: | 0.200″ – 0.485″ |
| Liquid Tight: | Yes |
| Oil Tight: | Yes |
| Trade Size: | 1/2″ |
| Available Size | 1/2″ – LPCG50 |
