3M 06068 Perfect-It Ultrafine Machine Polish (No. 3), 1 Quart (946 mL)
$91.379
Available on backorder
3M 06068 Perfect-It Ultrafine Machine Polish
- 3M’s highest-performing machine polish for removing ultrafine swirl marks
- Quickly and completely removes machine polish swirls, even on black vehicles
- Longer wet time – technicians use less material, saving money
- Holds better on polishing pads for reduced sling, mess and cleanup time
- Part of the 3M™ Perfect-It™ Paint Finishing System for showroom grade finishes
Our 3M™ Perfect-It™ EX Ultrafine Machine Polish quickly and completely removes ultrafine swirl marks, even on difficult dark-colored vehicles. It stays wet longer, letting you use less material for a refined finish. Yet it also holds better on the pad for reduced sling and faster cleanup. You get polished surfaces without machine polish swirl marks – all at lower material costs and process times.
More Wet Time, Less Sling
You never thought one machine polish could deliver both of these important advantages during final paint finishing — until now. Our 3M™ Perfect-It™ EX Ultrafine Machine Polish stays wet longer on the substrate, meaning you don’t need to keep reapplying it and using valuable product during the process of machine polishing and swirl removal. This can be especially important in places where heat and humidity are common inside or outside of the shop. Yet the polish also holds better on the pad, reducing the mess, waste and cleanup time associated with sling. Quite simply, our Perfect-It™ EX Ultrafine Machine Polish (PDF, 721 Kb) is our highest-performing machine polish for better material cost efficiency, lower process times and refined, swirl-free final paint finishes.
Brand
3M
RELATED PRODUCTS
Arlington 8413 MC Cable Connector Fitting – 1-1/4″
Arlington 8415 MC Cable Connector Fitting – 2″
Arlington 930 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 1/2″
| Weight: | 0.580 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 5.110″ |
| Width: | 2.520″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid and Set-Screw EMT |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 1/2″ |
| Volume: | 4.80 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 1/2″ – 930 |
Arlington FBS1423 Steel One Box 2-3/8 box depth
| Weight: | 0.835 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 4.250″ |
| Width: | 3.572″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Steel |
| Cubic Inches: | 23.0 |
| Style: | 2-3/8″ Box Depth/ Mounts on Side of Joist |
| Trade Size: | 23.0 cu. in. |
| Comes With: | (1)NM Cable Connector (1)Box (2)#10-32 x 7/8″ Long Screws (3)#10-16 x 2″ Long Screws |
| Available Options | 2-3/8″ Box Depth – FBS1423 |
Arlington FBS420 Steel Octagonal Fan & Fixture Joist Mounting Box
| Weight: | 0.725 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 3.572″ |
| Width: | 4.250″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Steel |
| Cubic Inches: | 20.0 |
| Style: | 2″ Box Depth / Mounts Under Joist |
| Trade Size: | 20.0 cu. in. |
| Comes With: | (1)NM Cable Connector (1)Mud Cover (1)Box (4)#12-14 x 1-1/4″ Long Screws (2)#10-32 x 7/8″ Long Screws |
| Available Options | 2″ Box Depth – FBS420 |
