GTIN: 51115036835
Category: Electrical
3M 2060-48MP Scotch Rough Surface Painter’s Tape, Green, 1.88 in x 60.1 yd
$9.551
Available on backorder
Scotch Rough Surface Painter’s Tape has a very strong adhesive designed for performance on rough, non-damageable surfaces. Use on brick, concrete, stucco or rough wood for the protection you need to get the job done. Scotch Rough Surface Painter’s Tape is recommended for use with or on lacquer coatings. This tape holds to surfaces for up to 5 days and then removes easily without leaving any sticky residue behind.
- 5-day interior and 3-day exterior clean removal leaves behind no damage or sticky residue
- Adhesive level is very strong
- Use with or on lacquer coatings
- Bonds aggressively, yet has a smooth unwind
- Made from 50% renewable resources
- Adhesive made with natural rubber
- Tape made in a site certified for energy management (ISO 50001 certified)
- Core made with 70% post-consumer waste
- Application: Concrete, brick, stucco and rough wood
- Product Type: Rough Surface Painter’s Tape
- Color: Green
- Size: 1.88 in x 60 yd
- Material: Rubber
- Length: 60.1 yd
- Width: 1.88 in
- Temperature Rating: 15 to 50 deg C
- Backing Material: Crepe Paper, Paper, Polyethylene Film
- Tensile Strength: 22 lb/in
- Elongation: 11%
- Weight: 0.780
| Available Options | Rough – 1.88 in x 60.1 yd – 2060-48MP |
|---|
Brand
3M
3M™ is a global leader in personal protective equipment (PPE), industrial safety products, and workplace innovation solutions. With over a century of expertise and a portfolio of more than 60,000 products, 3M serves critical sectors across construction, manufacturing, healthcare, automotive, and electrical industries.
Renowned for quality and performance, 3M develops certified safety gear, industrial adhesives and tapes, respirators, ear protection, protective eyewear, and abrasives—designed to meet the highest safety standards and increase on-the-job efficiency.
As an official Canadian distributor, we are proud to offer genuine 3M™ products backed by expert support, competitive pricing, and fast nationwide delivery.
RELATED PRODUCTS
Arlington 8413 MC Cable Connector Fitting – 1-1/4″
SKU:
ARL8413
$19.042
Arlington 8415 MC Cable Connector Fitting – 2″
SKU:
ARL8415
$28.218
Arlington 931NM AnyBODY Non-Metallic Conduit Body – 3/4″
SKU:
ARL931NM
$11.946
Arlington 937 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 3″
SKU:
ARL937
$358.241
| Weight: | 8.300 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 14.340″ |
| Width: | 6.400″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 3″ |
| Volume: | 175.50 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 3″ – 937 |
Arlington FBS415 Steel Octagonal Fan & Fixture Joist Mounting Box
SKU:
ARLFBS415
$14.782
| Weight: | 0.640 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 3.572″ |
| Width: | 4.250″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Steel |
| Cubic Inches: | 14.6 |
| Style: | 1-1/2″ Box Depth / Mounts Under Joist |
| Trade Size: | 14.6 cu. in. |
| Comes With: | (1)NM Cable Connector (1)Mud Cover (1)Box (4)#12-14 x 1-1/4″ Long Screws (2)#10-32 x 7/8″ Long Screws |
| Available Options | 1-1/2″ Box Depth – FBS415 |
