GTIN: 7.39699E+11
Category: Electrical
Bulbrite 705140 40W T8 Clear Tube Incandescent Light Bulb with E26 Base
$13.733
Available on backorder
- Product Specifications: Single T8 incandescent bulb with E26 base, 40 watts power consumption, and clear glass finish
- Dimensions: Measures 12 inches in total length with glass portion extending approximately 11 inches
- Design Features: Elongated shape provides even distribution of light for accent and display lighting applications
- Versatility: Compatible with vintage Christmas trees, store displays, and bathroom vanity lighting fixtures
- Base Type: Standard E26 base ensures compatibility with common light fixtures and sockets
Brand
Bulbrite
RELATED PRODUCTS
Arlington 8416 MC Cable Connector Fitting – 2-1/2″
SKU:
ARL8416
$60.635
Arlington 930 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 1/2″
SKU:
ARL930
$24.456
| Weight: | 0.580 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 5.110″ |
| Width: | 2.520″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid and Set-Screw EMT |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 1/2″ |
| Volume: | 4.80 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 1/2″ – 930 |
Arlington FBS415 Steel Octagonal Fan & Fixture Joist Mounting Box
SKU:
ARLFBS415
$14.782
| Weight: | 0.640 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 3.572″ |
| Width: | 4.250″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Steel |
| Cubic Inches: | 14.6 |
| Style: | 1-1/2″ Box Depth / Mounts Under Joist |
| Trade Size: | 14.6 cu. in. |
| Comes With: | (1)NM Cable Connector (1)Mud Cover (1)Box (4)#12-14 x 1-1/4″ Long Screws (2)#10-32 x 7/8″ Long Screws |
| Available Options | 1-1/2″ Box Depth – FBS415 |
Arlington LPCG50 Low-Profile Non-Metallic Connector
SKU:
ARLLPCG50
$6.588
| Weight: | 0.038 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 0.978″ |
| Width: | 0.978″ |
| Color: | Gray |
| Additional Color Options: | Black – LPCG50BL, White – LPCG50W |
| Material(s): | Nylon (Body) Santoprene® (Grommet) Polyethylene (Sealing Ring) Zinc (Locknut) |
| Cord Range: | 0.200″ – 0.485″ |
| Liquid Tight: | Yes |
| Oil Tight: | Yes |
| Trade Size: | 1/2″ |
| Available Size | 1/2″ – LPCG50 |
Arlington LPCG757 Low-Profile Non-Metallic Connector
SKU:
ARLLPCG757
$7.823
| Weight: | 0.060 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 1.230″ |
| Width: | 1.230″ |
| Color: | Gray |
| Additional Color Options: | Black – LPCG757BL, White – LPCG757W |
| Material(s): | Nylon (Body) Santoprene® (Grommet) Polyethylene (Sealing Ring) Zinc (Locknut) |
| Cord Range: | 0.385″ – 0.750″ |
| Liquid Tight: | Yes |
| Oil Tight: | Yes |
| Trade Size: | 3/4″ |
| Comes With: | (1)Low Profile Cord Connector (1)Extra Grommet |
| Available Size | 3/4″ – LPCG757 |
