GTIN: 068161806343
Categories: Tapes & Adhesives, Threadlockers
Permatex 80634 Thread Sealant 14H, 118mL
$11.577
Available on backorder
Product Description
Permatex’s Thread Sealant with PTFE is an economical general-purpose fitting sealant. Permatex’s Thread Sealant outperforms traditional tapes and pipe dopes, it seals and resists pressure in air, oil, diesel fuel and hydraulic systems. Thread Sealant remains pliable at higher and lower temperatures.
Features
- Economical general-purpose fitting sealant
- Outperforms tapes and pipe dopes
- Seals and resists pressure in air, oil, diesel fuel and hydraulic systems
- Remains pliable at higher and lower temperatures
- Temperature Range: -65°F to 300°F (-54°C to 149°C)
Suggested Applications
Air conditioning fittings, temperature sending fittings, hydraulic fittings
Warning Description
California Proposition 65: WARNING Cancer. ADVERTENCIA C@ncer. AVERTISSEMENT Cancer. www.P65Warnings.ca.gov
Brand
Permatex
RELATED PRODUCTS
3M 10828 Scotch 35 Vinyl Electrical Tape White, 0.75 in x 66 ft
SKU:
3M10828
$9.522
| Backing (Carrier) Material: | PVC |
|---|---|
| Brands: | Scotch |
| Flame Retardant: | Yes |
| Maximum Operating Temperature (Celsius): | 105 °C |
| Minimum Operating Temperature (Celsius): | -18 °C |
| Overall Length (Imperial): | 66 ft |
| Overall Length (Metric): | 20.12 m |
| Overall Width (Imperial): | 0.75 in |
| Overall Width (Metric): | 19.05 mm |
| Available Colors | White – 10828 |
3M 2060 Rough Surface Painter’s Tape 0.94″ x 60.1 yd
SKU:
3M2060
$7.759
| Adhesive Type: | Rubber |
|---|---|
| Applications: | Paint, Woodworking, Painting & Depainting, Paint Masking |
| Backing (Carrier) Material: | Crepe Paper, Polyethylene Film, Paper |
| Brands: | Scotch |
| Clean Removal: | Yes |
| Dispenser: | No |
| Elongation at Break: | 11% |
| Features: | Rough Surface Adhesion, Clean Removal |
| Indoor/Outdoor: | Indoor/Outdoor, Indoor |
| Maximum Operating Temperature (Celsius): | 50 °C |
| Minimum Operating Temperature (Celsius): | 15 °C |
| Package Contents: | 1 Roll/Pack |
| Product Colour: | Green |
| Removal Time: | 5 days indoor, 1 day outdoor |
| Surface Type: | Wood, Brick, Concrete |
| Tensile Strength (Imperial): | 22 lb/in |
| UV Resistant: | Yes |
| Overall Length (Imperial): | 60 yd, 60.1 yd |
| Overall Length (Metric): | 55 m |
| Overall Thickness (Imperial): | 6.6 in |
| Overall Width (Imperial): | 0.94 in |
| Overall Width (Metric): | 24 mm |
