GTIN: 039800019226
Categories: Batteries, Electrical
Energizer Industrial D Alkaline Batteries EN95 – 12 Pack
$21.184
Available on backorder
Energizer Industrial D Alkaline Batteries EN95 – 12 Pack
Overview:
Energizer Industrial EN95 D batteries offer extra-long runtime and high-capacity energy for heavy-duty equipment. Built for endurance, they are ideal for devices used in security, construction, and manufacturing sectors.
Key Features:
-
Powerful 1.5V alkaline energy for high-drain tools
-
Long runtime ideal for extended operational periods
-
Durable and leak-resistant casing for industrial safety
-
Dependable performance under tough conditions
-
Ideal for lanterns, large flashlights, and backup systems
| Available Options | D – 12 Pack – EN94 |
|---|
Brand
Energizer
RELATED PRODUCTS
Arlington 8414 MC Cable Connector Fitting – 1-1/2″
SKU:
ARL8414
$23.630
Arlington 930NM AnyBODY Non-Metallic Conduit Body – 1/2″
SKU:
ARL930NM
$10.120
Arlington 932 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 1″
SKU:
ARL932
$46.317
| Weight: | 1.140 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 6.530″ |
| Width: | 3.280″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid and Set-Screw EMT |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 1″ |
| Volume: | 11.50 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 1″ – 932 |
Arlington 935 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 2″
SKU:
ARL935
$139.811
| Weight: | 3.450 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 10.730″ |
| Width: | 4.670″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid and Set-Screw EMT |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 2″ |
| Volume: | 69.50 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 2″ – 935 |
Arlington LPCG757 Low-Profile Non-Metallic Connector
SKU:
ARLLPCG757
$7.823
| Weight: | 0.060 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 1.230″ |
| Width: | 1.230″ |
| Color: | Gray |
| Additional Color Options: | Black – LPCG757BL, White – LPCG757W |
| Material(s): | Nylon (Body) Santoprene® (Grommet) Polyethylene (Sealing Ring) Zinc (Locknut) |
| Cord Range: | 0.385″ – 0.750″ |
| Liquid Tight: | Yes |
| Oil Tight: | Yes |
| Trade Size: | 3/4″ |
| Comes With: | (1)Low Profile Cord Connector (1)Extra Grommet |
| Available Size | 3/4″ – LPCG757 |
