Dundas Jafine TD48PGKZW6 ProGard Dryer Vent Kit – 4″ x 8′
$49.173
Possible Delays – Please Contact For More Info
Out of stock
The Dundas Jafine ProGard™ dryer vent kit is part of the ProSeries product line-up. The kit includes a 4” ProGard™ exhaust hood, a 4” x 8’ ProFlex™ 2158A listed and marked transition duct and 2 plastic adjustable clamps.
The ProGard™ exhaust hood features a louvered damper system that helps to prevent cold air backdraft, snow or rain from entering the home. The cammed louvers on this ProGard™ cap have been redesigned to prevent them from sticking. This exhaust hood also features a low profile pest guard that helps to keep pests out and can be easily removed to allow for cleaning of the duct. Additional features include a molded caulk edge to assist in maintaining a clean caulking application and a snap on aluminum pipe to cap assembly, that eliminates the need for lint trapping staples. All ProGard™ products have a UV resistant coating to prevent the cap from discoloring and are paintable to match the exterior of your home. These hoods can be used in conjunction with brick, concrete or siding.
Brand
Dundas Jafine
Dundas Jafine® is a leading manufacturer of high-performance air distribution, dryer venting, and ventilation products trusted by professionals and homeowners across North America. With over 80 years of innovation, Dundas Jafine delivers reliable, easy-to-install solutions designed to meet the needs of modern HVAC systems, laundry rooms, bathroom exhausts, and kitchen ventilation setups.
The brand offers a full range of UL-listed and CSA-certified products including dryer transition ducts, aluminum and flexible ducts, roof and wall vents, inline draft blockers, exhaust fans, and air diffusers. Known for quality craftsmanship and durability, Dundas Jafine products help improve airflow efficiency, reduce moisture buildup, and meet building code compliance for residential and light commercial use.
As a trusted Canadian distributor of Dundas Jafine products, we provide a complete selection of ventilation and air duct accessories backed by fast delivery, competitive pricing, and expert support.
RELATED PRODUCTS
Panasonic FV-0510VS1 WhisperValue DC Exhaust Fan 50/80/100 CFM
| Model: | FV-0510VS1 |
|---|---|
| Air Volume Exhaust (CFM): | 50 @ 0.1″ SP, 53 @ 0.25″ SP, 80 @ 0.1″ SP, 81 @ 0.25″ SP, 100 @ 0.1″ SP, 100 @ 0.25″ SP |
| Master Carton Dimensions (HxWxD): | 6.89 x 14.25 x 16.73 |
| CFM: | 50-70. 80-110 |
| Other Approved Codes and Standards: | ASHRAE 62.2, LEED, California Title 24, Washington VIAQ |
| Construction Type: | Single Family/Manufactured Housing. Multi-Family. Hospitality/Assisted Living/Student Housing. Renovation/Remodeling. |
| Current (Amps): | 50 CFM= .09A, 80 CFM= .13A, 100 CFM=.20A |
| Ventilation Design Approach: | Ventilation Design Approach |
| Duct Diameter: | 4″ Oval |
| Energy Efficiency (CFM/Watt): | 50 CFM= 12.8 CFM/W, 80 CFM=11.4 CFM/W, 100 CFM = 9.2 CFM/W |
| ENERGY STAR® Certified: | Yes |
| Fan Type: | Fan Only |
| Grille Size (in sq.): | 13 |
| Industry: | Residential. Light Commercial |
| Installation: | Ceiling Mount, Wall Mount (UL), Tub/Shower (UL) |
| Motor Type (AC/DC): | DC |
| Mounting Opening (in sq.): | 2010-01-02 |
| Mounting Options: | Ceiling Mount (UL). Wall Mount (UL). Tub/Shower (UL) |
| Noise (Sones): | 50 @ 0.1″ SP = < 0.3, etc. |
| Power Consumption (Watts): | 50 CFM= 4.4W, 80 CFM= 7.2W, 100 CFM=11.1W |
| Power Rating (V/Hz): | 120/60 |
| Product Family Name: | WhisperValue DC |
| Radiation Damper Available: | Yes |
| UL Listed for Tub/Shower Enclosure when GFCI Protected: | Yes |
| Warranty: | 6 year DC Motor, 3 Year Parts |
| Master Carton Gross Weight (lbs.): | 8.82 |
| Available Options | Fan-only – FV0510VS1 |
Panasonic FV-0511VHL1 WhisperWarm Fan
| Model: | FV-0511VHL1 |
|---|---|
| Fan Type: | Fan/Heater/Light – LED |
| Advanced Features: | Pick-A-Flow™ Airflow Selector, ECM motor with SmartFlow technology, LED Light |
| Air Volume Supply (CFM): | @0.1= 110, 80, 50 @0.25= 111, 81, 52 @0.375= 99, 82, 53 |
| Noise (Sones): | @0.1″SP (50, 80, 110 CFM) = 0.7, <0.3, <0.3 @0.25"SP(50, 80, 110 CFM) = 1.5, 1.0, 0.7 |
| Power Consumption (Watts): | @ 0.1″SP (50, 80, 110 CFM) = 12.4, 7.4, 4.7 @ 0.25″SP = 19.8, 13.1, 8.9 @0.375″SP 26.0, 18.6, 12.7 |
| Energy Efficiency (CFM/Watt): | @ 0.1″SP (50, 80, 110 CFM) = 8.9, 10.8, 10.6 @ 0.25″SP = 5.6, 6.2, 5.9 @0.375″SP 3.8, 4.4, 4.2 |
| Speed (RPM): | @ 0.1″SP (50, 80, 110 CFM) = 885, 745, 654 @ 0.25″SP = 1115, 1022, 943 @0.375″SP 1265, 1194, 1130 |
| Current (Amps): | @ 0.1″SP (50, 80, 110 CFM) = 0.25, 0.15, 0.10 @ 0.25″SP = 0.39, 0.27, 0.18 @0.375″SP 0.48, 0.37, 0.26 |
| MAX. Current (Amps): | 0.5 |
| Power Rating (V/Hz): | 120/60 |
| Motor Type (AC/DC): | ECM (DC) |
| Type of Motor Bearing: | Ball |
| Thermal Fuse Protector: | Yes |
| Blower Wheel Type: | Sirocco |
| ENERGY STAR® Certified: | No |
| Duct Diameter: | 4″ or 6″ inches |
| Mounting Opening (in sq.): | 10-1/4″ x 16″ |
| Grille Size (in sq.): | 13-1/4″ x 18-1/4″ |
| Lamp Watts: | 10 |
| Lumens (lm): | 750 |
| Lumens Per Watt (LPW): | ≧70 |
| Color Rendering Index: | ≧90 |
| Color Temperature (Kelvin): | 3000K |
| Rated Life (hours): | 50000 |
| Lamp Model #: | N/A |
| Type of Lamp Socket: | LED chip |
| Night Light: | 0.2 Watts |
| Gross Weight (lbs): | 17.4 |
| UL tub/Shower Enclosure: | No |
| Wall Installation: | No |
| California Title 24 Complaint (LED): | Yes |
| Mfg in ISO 9001 Certified Facility: | Yes |
| Available Options | Fan & Light – FV0511VHL1 |
Panasonic FV-0511VQ1 WhisperCeiling DC Ventilation Fan
| Model: | FV-0511VQ1 |
|---|---|
| Advanced Features: | Single Speed |
| Air Volume (CFM): | 110, 111, 80, 83, 50, 53 |
| Blower Wheel Type: | Sirocco |
| California Title 24 Compliant: | Yes |
| Current (Amps): | 0.18, 0.26, 0.11, 0.18, 0.07, 0.13 |
| Duct Diameter: | 4″ or 6″ |
| Energy Efficiency (CFM/Watt): | 10.6, 6.9, 13.6, 7.7, 12.5, 7.4 |
| ENERGY STAR® Certified: | Yes |
| Grille Size (in sq.): | 13 |
| Gross Weight (lbs): | 11 |
| MAX. Current (Amps): | 0.27 |
| Mfg in ISO 9001 Certified Facility: | Yes |
| Motor Type (AC/DC): | DC |
| Mounting Opening (in sq.): | 2010-01-02 |
| Noise (Sones): | <0.3, 0.9, <0.3, 0.6, <0.3, 0.4 |
| Power Consumption (Watts): | 10.6, 16.4, 5.9, 10.8, 4.0, 7.2 |
| Power Rating (V/Hz): | 120/60 |
| Product Family Name: | WhisperCeiling DC |
| Speed (RPM): | 1342 1480, 1016, 1268, 867, 1185, 768, 1097 |
| Static Pressure in inches w.g.: | 0.1, 0.25, 0.1, 0.25, 0.1, 0.25 |
| Thermal Fuse Protection: | Yes |
| Type of Motor Bearing: | Ball |
| UL Listed for Tub/Shower Enclosure when GFCI Protected: | Yes |
| UL tub/Shower Enclosure: | Yes |
| Washington VIAQ Code: | Yes |
| Available Options | Fan-only – FV0511VQ1 |
Panasonic FV-0810VSSL1 WhisperValue Exhaust Fan
| Model: | FV-0810VSSL1 |
|---|---|
| Air Volume Exhaust (CFM): | 30, 31, 40, 41, 50, 52, 60, 64, 70, 72, 80, 81, 100, 101 @ 0.1″ SP and @ 0.25″ SP |
| Master Carton Dimensions (HxWxD): | 9.06 x 14.17 x 16.93 |
| CFM: | 50-70. 80-110 |
| Other Approved Codes and Standards: | Yes |
| Color Rendering Index: | 90 |
| Color Temperature (Kelvin): | 3, 000 |
| Construction Type: | Single-Family/Manufactured Housing. Multi-Family. Hospitality/Assisted Living/Student Housing. Renovation/Remodeling |
| Current (Amps): | Values Provided |
| Ventilation Design Approach: | Continuous Ventilation. Spot Ventilation |
| Duct Diameter: | 4″ Oval |
| Energy Efficiency (CFM/Watt): | Values Provided |
| ENERGY STAR® Certified: | Yes |
| Fan Type: | Fan Only |
| Grille Size (in sq.): | 13 |
| Industry: | Residential. Light Commercial |
| Installation: | Ceiling Mount, Wall Mount (UL), Tub/Shower (UL) |
| Lamp Watts: | 10 |
| Lumens (lm): | 700 |
| Lumens Per Watt (LPW): | 70 |
| Motor Type (AC/DC): | ECM |
| Mounting Opening (in sq.): | 2010-01-02 |
| Mounting Options: | Ceiling Mount. Wall Mount (UL). Tub/Shower (UL) |
| Night Light: | 0.2 |
| Noise (Sones): | Noise Levels Provided |
| Power Consumption (Watts): | Values Provided |
| Power Rating (V/Hz): | 120/60 |
| Product Family Name: | WhisperValue DC |
| Radiation Damper Available: | Yes |
| Rated Life (hours): | 50, 000 |
| Type of Lamp Socket: | LED chip |
| UL Listed for Tub/Shower Enclosure when GFCI Protected: | Yes |
| Warranty: | 6 year DC Motor, 3 Year Parts |
| Master Carton Gross Weight (lbs.): | 9.9 |
| Available Options | Fan & Light – FV0810VSSL1 |
