GTIN: 060672802005
Categories: Ducting, Ventilation
Dundas Jafine DRB4XZW Recessed Dryer Vent Box For 4″ Dryer Duct
$61.335
Possible Delays – Please Contact For More Info
Out of stock
Brand
Dundas Jafine
Dundas Jafine® is a leading manufacturer of high-performance air distribution, dryer venting, and ventilation products trusted by professionals and homeowners across North America. With over 80 years of innovation, Dundas Jafine delivers reliable, easy-to-install solutions designed to meet the needs of modern HVAC systems, laundry rooms, bathroom exhausts, and kitchen ventilation setups.
The brand offers a full range of UL-listed and CSA-certified products including dryer transition ducts, aluminum and flexible ducts, roof and wall vents, inline draft blockers, exhaust fans, and air diffusers. Known for quality craftsmanship and durability, Dundas Jafine products help improve airflow efficiency, reduce moisture buildup, and meet building code compliance for residential and light commercial use.
As a trusted Canadian distributor of Dundas Jafine products, we provide a complete selection of ventilation and air duct accessories backed by fast delivery, competitive pricing, and expert support.
RELATED PRODUCTS
Panasonic FV-0510VS1 WhisperValue DC Exhaust Fan 50/80/100 CFM
SKU:
PANFV0510VS1
$94.729
| Model: | FV-0510VS1 |
|---|---|
| Air Volume Exhaust (CFM): | 50 @ 0.1″ SP, 53 @ 0.25″ SP, 80 @ 0.1″ SP, 81 @ 0.25″ SP, 100 @ 0.1″ SP, 100 @ 0.25″ SP |
| Master Carton Dimensions (HxWxD): | 6.89 x 14.25 x 16.73 |
| CFM: | 50-70. 80-110 |
| Other Approved Codes and Standards: | ASHRAE 62.2, LEED, California Title 24, Washington VIAQ |
| Construction Type: | Single Family/Manufactured Housing. Multi-Family. Hospitality/Assisted Living/Student Housing. Renovation/Remodeling. |
| Current (Amps): | 50 CFM= .09A, 80 CFM= .13A, 100 CFM=.20A |
| Ventilation Design Approach: | Ventilation Design Approach |
| Duct Diameter: | 4″ Oval |
| Energy Efficiency (CFM/Watt): | 50 CFM= 12.8 CFM/W, 80 CFM=11.4 CFM/W, 100 CFM = 9.2 CFM/W |
| ENERGY STAR® Certified: | Yes |
| Fan Type: | Fan Only |
| Grille Size (in sq.): | 13 |
| Industry: | Residential. Light Commercial |
| Installation: | Ceiling Mount, Wall Mount (UL), Tub/Shower (UL) |
| Motor Type (AC/DC): | DC |
| Mounting Opening (in sq.): | 2010-01-02 |
| Mounting Options: | Ceiling Mount (UL). Wall Mount (UL). Tub/Shower (UL) |
| Noise (Sones): | 50 @ 0.1″ SP = < 0.3, etc. |
| Power Consumption (Watts): | 50 CFM= 4.4W, 80 CFM= 7.2W, 100 CFM=11.1W |
| Power Rating (V/Hz): | 120/60 |
| Product Family Name: | WhisperValue DC |
| Radiation Damper Available: | Yes |
| UL Listed for Tub/Shower Enclosure when GFCI Protected: | Yes |
| Warranty: | 6 year DC Motor, 3 Year Parts |
| Master Carton Gross Weight (lbs.): | 8.82 |
| Available Options | Fan-only – FV0510VS1 |
Panasonic FV-0511VF1 WhisperFit DC Fan
SKU:
PANFV0511VF1
$135.307
| Airflow (CFM): | 80/110 |
|---|---|
| Amperage: | 0.18 (80 CFM), 0.23 (110 CFM) |
| Collar Material: | Metal |
| Duct Size (in): | 3″ & 4″ Round |
| Energy Star Qualified: | Yes |
| Grille Dimensions (in): | 13″ x 13″ |
| Grille Finish: | White |
| Heater: | No |
| Housing Height (in): | 5-5/8″ |
| Housing Length (in): | 10-1/4″ |
| Housing Width (in): | 10-1/4″ |
| Hz: | 60 |
| Light: | No |
| RPM: | 848 (80 CFM), 961 (110 CFM) |
| Sones: | 0.3 (80 CFM), 0.8 (110 CFM) |
| Speed: | Multi-Speed |
| Volts (V): | 120 |
| Watts (W): | 21.1 (80 CFM), 26.5 (110 CFM) |
| UPC | 8.8517E+11 |
| Available Options | Fan-only – FV0511VF1 |
Panasonic FV-0511VFL1 WhisperFit Ventilation Fan
SKU:
PANFV0511VFL1
$188.371
| Airflow (CFM): | 110 |
|---|---|
| Amperage: | 0.28 |
| Collar Material: | Metal |
| Current (amps): | 0.28 |
| Dimmable: | Yes |
| Duct Size (in): | 4″ |
| Energy Efficiency (CFM/W): | Yes |
| Energy Star Qualified: | Yes |
| Grill Dimensions (in): | 13″ |
| Heater: | No |
| Hz: | 60 |
| Light: | Yes |
| RPM: | 1400 |
| Sones: | 1.3 |
| Speed: | Multi-Speed |
| Volts (V): | 120 |
| Watts (W): | 16.4 |
| UPC: | 8.8517E+11 |
| Available Options | Fan & Light – 0511VFL1 |
Panasonic FV-1115VQ1 WhisperCeiling Ventilation Fan
SKU:
PANFV1115VQ1
$220.672
| Model: | FV-1115VQ1 |
|---|---|
| Advanced Features: | Single Speed |
| Air Volume (CFM): | 150, 152, 130, 131, 110, 110 |
| Blower Wheel Type: | Sirocco |
| California Title 24 Compliant: | Yes |
| Current (Amps): | 0.19, 0.31, 0.16, 0.25, 0.12, 0.20 |
| Duct Diameter: | 6″ |
| Energy Efficiency (CFM/Watt): | 12.9, 7.6, 14.7, 8.5, 16.4, 9.2 |
| Grille Size (in sq.): | 13 |
| Gross Weight (lbs): | 11.2 |
| MAX. Current (Amps): | 0.31 |
| Mfg in ISO 9001 Certified Facility: | Yes |
| Motor Type (AC/DC): | DC |
| Mounting Opening (in sq.): | 2010-01-02 |
| Noise (Sones): | <0.3, 0.7, <0.3, 0.5, <0.3, <0.3 |
| Power Consumption (Watts): | 11.8, 20.2, 9.0, 15.7, 6.8, 12.1 |
| Power Rating (V/Hz): | 120/60 |
| Product Family Name: | WhisperCeiling DC |
| Speed (RPM): | 1342 1480, 1016, 1268, 867, 1185, 768, 1097 |
| Static Pressure in inches w.g.: | 0.1, 0.25, 0.1, 0.25, 0.1, 0.25 |
| Thermal Fuse Protection: | Yes |
| Type of Motor Bearing: | Ball |
| UL Listed for Tub/Shower Enclosure when GFCI Protected: | Yes |
| UL tub/Shower Enclosure: | Yes |
| Washington VIAQ Code: | Yes |
| Available Options | Fan-only – FV1115VQ1 |
Panasonic FV-20VQ3 WhisperCeiling Ventilation
SKU:
PANFV20VQ3
$228.288
| Model: | FV-20VQ3 |
|---|---|
| Advanced Features: | Single Speed |
| Air Volume Exhaust (CFM): | 190 @ 0.1″ SP, 145 @ 0.25″ SP |
| Master Carton Dimensions (HxWxD): | 19-7/16″ x 15-1/2″ x 12-1/8″ |
| CFM: | Greater than 150 |
| Other Approved Codes and Standards: | ASHRAE 62.2, LEED, California Title 24, Washington VIAQ |
| Construction Type: | single Family/Manufactured Housing/. Hospitality/Assisted Living/Student Housing. Renovation/Remodeling |
| Current (Amps): | 0.34A |
| Ventilation Design Approach: | Continuous Ventilation. Spot Ventilation |
| Duct Diameter: | 6″ |
| Energy Efficiency (CFM/Watt): | 4.6 CFM/W |
| ENERGY STAR® Certified: | Yes |
| Fan Type: | Fan Only |
| Grille Size (in sq.): | 15 |
| Industry: | Residential. Light Commercial |
| Installation: | Ceiling |
| Motor Type (AC/DC): | AC |
| Mounting Opening (in sq.): | 2012-03-16 |
| Mounting Options: | Ceiling Mount. Tub Shower (UL) |
| Noise (Sones): | 190 @ 0.1″ SP = 0.8, 145 @ 0.25″ SP = 1.4 |
| Power Consumption (Watts): | 43.7W |
| Power Rating (V/Hz): | 120/60 |
| Product Family Name: | WhisperCeiling |
| Radiation Damper Available: | No |
| UL Listed for Tub/Shower Enclosure when GFCI Protected: | Yes |
| Warranty: | 3 Year Parts |
| Master Carton Gross Weight (lbs.): | 16.8 |
| Available CFM Options | 190 CFM – FV20VQ3 |
