GTIN: 885170180079
Categories: Accessories, Ventilation
Panasonic FV-CSVK1 WhisperGreen Select Condensation Sensor Module
$64.091
Available on backorder
The WhisperGreen Select® Condensation Sensor Plug ‘N Play Module helps control bathroom condensation to prevent mold and mildew. Sensor technology detects relative humidity and temperature to anticipate dew point, automatically turning the fan on to control humidity.
The built-in Relative Humidity (RH) sensitivity adjustment enables fine-tuning for moist conditions and for satisfying CALGreen requirements. When the Condensation Sensor is used in conjunction with multi-speed functionality, the fan will ramp up to a high speed when the Condensation Sensor detects moisture in the room. This module also activates a 20-minute delay off timer for the fan.
| Advanced Features: | Humidity Control |
|---|---|
| Construction Type: | single Family/ Manufactured Housing. Multi-Family. Hospitality/Assisted Living/ Student Housing. Renovation/Remodeling |
| Humidity/Condensation Sensor: | Yes |
| Industry: | Residential. Light Commercial. |
| Product Family Name: | WhisperGreen Select Fan. WhisperGreen Select Fan/Light. |
| Available Options | Condensation Sensor Module – FVCSVK1 |
Brand
Panasonic
Panasonic HVAC Solutions is a global leader in advanced heating, ventilation, and air conditioning systems, trusted by homeowners, contractors, and commercial developers worldwide. With a legacy of innovation and over 100 years of engineering excellence, Panasonic delivers cutting-edge HVAC technology that prioritizes energy efficiency, indoor air quality, and climate comfort.
The Panasonic HVAC lineup includes high-performance ductless mini-split systems, ERV/HRV ventilation units, air purification systems, and intelligent climate controls designed for both residential and light commercial applications. Known for their ultra-quiet operation, smart inverter technology, and eco-friendly refrigerants, Panasonic systems help reduce energy consumption while improving air circulation and temperature precision.
Engineered to meet or exceed ENERGY STAR®, ASHRAE, and CSA standards, Panasonic HVAC products integrate seamlessly with modern smart homes and green building practices. Whether you're upgrading an existing HVAC setup or building a high-performance indoor environment from the ground up, Panasonic offers solutions designed for long-term comfort, health, and sustainability.
As an authorized Panasonic HVAC distributor in Canada, we provide expert product support, fast shipping, and access to the latest in HVAC innovation for both residential and commercial customers.
RELATED PRODUCTS
Panasonic FV-0510VS1 WhisperValue DC Exhaust Fan 50/80/100 CFM
SKU:
PANFV0510VS1
$94.729
| Model: | FV-0510VS1 |
|---|---|
| Air Volume Exhaust (CFM): | 50 @ 0.1″ SP, 53 @ 0.25″ SP, 80 @ 0.1″ SP, 81 @ 0.25″ SP, 100 @ 0.1″ SP, 100 @ 0.25″ SP |
| Master Carton Dimensions (HxWxD): | 6.89 x 14.25 x 16.73 |
| CFM: | 50-70. 80-110 |
| Other Approved Codes and Standards: | ASHRAE 62.2, LEED, California Title 24, Washington VIAQ |
| Construction Type: | Single Family/Manufactured Housing. Multi-Family. Hospitality/Assisted Living/Student Housing. Renovation/Remodeling. |
| Current (Amps): | 50 CFM= .09A, 80 CFM= .13A, 100 CFM=.20A |
| Ventilation Design Approach: | Ventilation Design Approach |
| Duct Diameter: | 4″ Oval |
| Energy Efficiency (CFM/Watt): | 50 CFM= 12.8 CFM/W, 80 CFM=11.4 CFM/W, 100 CFM = 9.2 CFM/W |
| ENERGY STAR® Certified: | Yes |
| Fan Type: | Fan Only |
| Grille Size (in sq.): | 13 |
| Industry: | Residential. Light Commercial |
| Installation: | Ceiling Mount, Wall Mount (UL), Tub/Shower (UL) |
| Motor Type (AC/DC): | DC |
| Mounting Opening (in sq.): | 2010-01-02 |
| Mounting Options: | Ceiling Mount (UL). Wall Mount (UL). Tub/Shower (UL) |
| Noise (Sones): | 50 @ 0.1″ SP = < 0.3, etc. |
| Power Consumption (Watts): | 50 CFM= 4.4W, 80 CFM= 7.2W, 100 CFM=11.1W |
| Power Rating (V/Hz): | 120/60 |
| Product Family Name: | WhisperValue DC |
| Radiation Damper Available: | Yes |
| UL Listed for Tub/Shower Enclosure when GFCI Protected: | Yes |
| Warranty: | 6 year DC Motor, 3 Year Parts |
| Master Carton Gross Weight (lbs.): | 8.82 |
| Available Options | Fan-only – FV0510VS1 |
Panasonic FV-0511VQC1 WhisperSense DC Ventilation Fan
SKU:
PANFV0511VQC1
$213.537
| Model: | FV-0511VQC1 |
|---|---|
| Static Pressure in inches w.g.: | 0.1, 0.25, 0.1, 0.25, 0.1, 0.25 |
| Air Volume (CFM): | 110, 111, 80, 83, 50, 53 |
| Noise (Sones): | <0.3, 0.9, <0.3, 0.6, <0.3, 0.4 |
| Power Consumption (Watts): | 10.6, 16.4, 5.9, 10.8, 4.0, 7.2 |
| Energy Efficiency (CFM/Watt): | 10.6, 6.9, 13.6, 7.7, 12.5, 7.4 |
| Speed (RPM): | 1342 1480, 957, 1239, 821, 1172, 756, 1093 |
| Current (Amps): | 0.18, 0.26, 0.11, 0.18, 0.07, 0.13 |
| Power Rating (V/Hz): | 0.27 |
| Motor Type (AC/DC): | DC |
| Duct Diameter: | 4″ or 6″ |
| Mounting Opening (in sq.): | 2010-01-02 |
| Grille Size (in sq.): | 13 |
| Type of Motor Bearing: | Ball |
| Thermal Fuse Protection: | Yes |
| Blower Wheel Type: | Sirocco |
| UL tub/Shower Enclosure: | Yes |
| Washington VIAQ Code: | Yes |
| California Title 24 Compliant: | Yes |
| Mfg in ISO 9001 Certified Facility: | Yes |
| Gross Weight (lbs): | 11.2 |
| ENERGY STAR Qualified: | Yes |
| Available Options | Fan-only – FV0511VQC1 |
Panasonic FV-07VBA1 Universal Housing EcoVent (4 Pack)
SKU:
PANFV07BA1
$113.582
| Airflow (CFM): | 70 |
|---|---|
| Duct Size (in) | 4″ |
| Energy Efficiency (CFM/W): | 70 @ 0.1″ SP = 3.5 CFM/W, 90 @ 0.1″ SP = 3.8 CFM/W |
| Energy Star Qualified: | Yes |
| Grill Dimensions (in): | 9-1/2″ |
| Gross Weight (lbs): | 12.6 |
| Height (in): | 20-1/2″ |
| Length (in): | 8-2/3″ |
| Motor Type: | AC |
| Mounting Opening (in.sq): | 7-7/8″ |
| Power Consumption (W): | 70 @ 0.1″ SP = 20.0W, 90 @ 0.1″ SP = 24.0W, |
| Power Rating (V/Hz): | 120/60 |
| Sones: | 0.4 |
| UL Tub/Shower Enclosure: | Yes |
| Volts (V): | 120 |
| Width (in): | 10-1/4″ |
| UPC: | 8.8517E+11 |
Panasonic FV-10VEC2 Intelli-Balance Ventilator
SKU:
PANFV10VEC2
$1,036.289
| Model: | FV-10VEC2 |
|---|---|
| Additional info: | * Meets strict energy efficiency guidelines set by Natural Resources Canada and is ENERGY STAR certified for the Canadian market only. |
| Air Volume Exhaust (CFM): | 96 @ 0.1″ SP, 95 @ 0.4″ SP |
| Air Volume Supply (CFM): | 98 @ 0.1″ SP, 96 @ 0.4″ SP |
| Master Carton Dimensions (HxWxD): | 28.46″ X 12.09″ x 39.21″ |
| Duct Diameter: | (4) 4″ or 6″ |
| Energy Recovery Ventilator (ERV): | Energy Recovery Ventilator (ERV) |
| ENERGY STAR® Certified: | Yes* |
| Installation: | Ceiling Mount and Wall Mount |
| Motor Type (AC/DC): | DC (2) DC Motors |
| Power Consumption (Watts): | 64 @ 0.1″ SP, 84@ 0.4″ SP |
| Power Rating (V/Hz): | 120/60 |
| Product Family Name: | Intelli-Balance 100 |
| UL Listed for Tub/Shower Enclosure when GFCI Protected: | No |
| Warranty: | 6 year DC Motor, 3 Year Parts |
| Master Carton Gross Weight (lbs.): | 57.3 |
| Available Options | Any Climate – FV10VEC2 |
